maseczka-na-wirusa

O sposobach ochrony w pandemii

Kwarantanna – czym się charakteryzuje?

brak komentarzy

Kwarantanna jest jednym z kluczowych rozwiązań w zaprzestaniu rozpowszechniania się chorób, takich jak na przykład COVID-19. Straż nad nią pełni sanepid. To on wyznacza kto i na jak długo powinien się jej poddać. Czym dokładnie jest kwarantanna?

Kwarantanna a izolacja w czasie epidemii COVID-19

 

Kwarantanna to odizolowanie się od innych osób, w tym także domowników. Poddać się jej musi osoba, która jest zdrowa, ale miała kontakt z kimś zakażonym. Ma to na celu zatrzymanie łańcucha zakażeń. Gdy po kilku dniach okaże się, że osoba będąca w kwarantannie zaraziła się, to nie przeniesie choroby na innych. Z kolei izolacja jest dla osób, które mają dodatni pierwszy wynik testu na SARS-CoV-2.

Bliski kontakt z kimś zakażonym powoduje konieczność kwarantanny. Ma to miejsce w przypadku spędzenia czasu minimum 15 minut z osobą zakażoną. Taki kontakt musi odbywać się w dystansie nie większym niż 2 metry.

Jakie są zasady kwarantanny?

 

Podczas odbywania kwarantanny nie należy opuszczać miejsca, w którym się na niej przebywa. Nie można wyjść nawet na zakupy. Warto wtedy poprosić kogoś o ich zrobienie i zostawienie przed drzwiami. Kontakt z innymi ludźmi jest w takiej sytuacji zakazany. Jest to zupełne odosobnienie od rodziny i innych ludzi.

Kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które mogą okazać się zakażone. Dlatego w czasie jej trwania należy monitorować swój stan zdrowia. Trzeba brać pod uwagę pojawienie się jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na rozwój choroby. Występowanie symptomów, mogących świadczyć o zakażeniu, jest wskazaniem do wykonania testu. Pozwoli on jednoznacznie wykazać czy osoba przebywająca w kwarantannie zachorowała, czy nie.

Komentowanie wyłączone.